دسته‌بندی نشده

نکات مهم در انتخاب عینک ایمنی

عینک ایمنی
عینک ایمنی

نکات مهم در انتخاب عینک ایمنی

از آنجایی که چشم یکی از مهم‌ترین قسمت ها از اعضای بدن می‌باشد بایستی توجه ویژه ای به آن داشت و همواره در محیط کار از آن محافظت نمود. چشم ها عضوهای بسیار حساسی هستند و در صورت دیدن هر گونه آسیبی درمان آن‌ها کار سختی خواهد بود، پس سرمایه‌گذاری روی ایمنی چشم یک موضوع مهم به شمار می‌رود، عینک ایمنی یکی از این موارد می‌باشد که در برخی از محیط های کاری که امکان خطر وجود دارد کاملاً ضروری می‌باشد.

با سایت کارما سیفتی همراه باشید تا برخی از خصوصیات مهم در انتخاب عینک ایمنی که بایستی رعایت شود را در اختیار شما قرار دهیم.

برخی از این نکات قابل توجه شامل:

  • بررسی نمودن استاندارد ANSI Z87.1
  • بررسی نمودن فضای کار و اتفاقاتی که امکان دارد بیفتد
  • عینک ایمنی مناسب برای کسانی که عینک می‌زنند
  • استفاده آسوده و عدم تأثیر در دید
  • قابلیت ضدعفونی کردن و شستن عینک‌ها

اهمیت استفاده از تجهیزات محافظت چشم

اهمیت استفاده نمودن از تجهیزات محافظت چشم بسیار بالا می‌باشد، زیرا همان‌طور که در بلا نیز اشاره شد چشم یکی از اجزای حساس بدن به شمار می‌رود که افراد بایستی در محافظت از این بخش از بدن دقت زیادی را به خرج دهند.

 از این طرف افراد اقداماتی که قادر هستند برای چشمان خود انجام بدهند، استفاده نمودن از عینک های ایمنی می‌باشد که آن دارای قابلیت های بسیار زیادی هستند که افراد با استفاده نمودن آن چشم های خود را در مقابل خطرات احتمالی محافظت می نمایند. این تجهیزات تنها برای محل کار نیست بلکه برای مثال افراد هنگامی که در برابر نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرند می‌توانند با بهره گیری از از عینک ایمنی دودی از چشمان خود به مناسب ترین شکل در برابر نور خورشید محافظت نمایند.

در چه مواقعی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم

شاید باورش کمی سخت باشد اما هر ساله میلیون ها حادثه ناشی از کار در جهان اتفاق می افتد. بعضی از این حادثه ها موجب مرگ و برخی نیز سبب از کار افتادگی موقت می گردند که ممکن است ماهها دوام یابد. حوادث ناشی از کار باعث ناراحتی افراد بشر و زیانهای اقتصاد هم میشوند؛ و نیز جامعه متحمل خسارات فراوان میگردد. به همین علت جلوگیری از آن‌ها وظیفه ای مهم و اساسی برای همگان به شمار می‌رود. پس در پاسخ به این سوال که در چه مواقعی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم، باید بگوییم که هر زمان که تحت خطرات کار قرار دارید و احتمال بروز هر گونه مشکلی وجود دارد لازم است که از عینک ایمنی استفاده کنید.

انواع عینک ایمنی

در اینجا برخی از انواع عینک ها به همراه کاربردشان را برای شما شرح خواهیم داد.

عینک ایمنی یا همان عینک کار: این نوع عینک ضمن کاربردهای عمومی و محافظت از چشم در برابر برخورد هرگونه اشیا، مایعات و مواد شیمیایی و یا محافظت کردن از چشم در برابر اشعه های مضر کاربرد دارد.

عینک ازمایشگاهی: طراحی عینک های آزمایشگاهی طوری می‌باشد که از اطراف به خوبی چشم را تحت پوشش قرار میدهد و مانع از ورد قطرات یا ذرات اسیدی پخش شده در هوا به چشم میشود. کسانی که در آزمایشگاه ها فعالیت دارند بایستی به شکل مرتب از این عینک ها بهره ببرند تا اینکه آسیب های احتمالی را به حداقل برسانند.

عینک محافظ چشم کامپیوتر: برخی متقاعد هستند که عینک ها تنها برای اصلاح بینایی میتوانند مورد استفاده قرار گیرند اما در اصل عینک ها میتوانند برای پیشگری از مشکلات بینایی نیز به کار بروند. عینک های رایانه ای تفاوت هایی با عینک های طبی معمولی دارند، این عینک ها برای کاهش خستگی چشم به علت کار با رایانه طراحی گردیده اند. کسانی که بیش از 8 ساعت در روز از رایانه استفاده میکنند معمولا دچار مشکلات بینایی میگردند، بنابراین پوشش ضد انعکاس و ضد تابش لنز این عینک های مخصوص کامپیوتر به کم کردن تابش خیره کننده از صفحه نمایش کمک میکنند و مانع از تابش اشعه ماوراء بنفش از راه صفحه نمایش به چشم می‌گردند. علاوه بر آن لنزهای رنگی به افراد کمک خواهند کرد تا در صورتی که نیاز باشد، کنتراست یا روشنایی صفحه را بی انکه موجب آسیب رساندن به چشم شود افزایش دهند.

قیمت عینک ایمنی

قیمت عینک های ایمنی میتوانند با توجه با نوع آن، کیفیت و غیره متفاوت باشند اما معمولا از پنجاه هزار تومان شروع میشوند تا پانصد هزارتوامن.

راهنمای خرید انواع عینک کار

طبیعی است که در ابتدا کمی گیج شوید و ندانید که چه عینکی برای شما مناسب است، با یک راهنمای ساده به اسانی میتوانید برای خرید عینک ایمنی خود اقدام کنید. همان‌طور که خبر دارید، در هنگام خریداری عینک ایمنی با توجه به شرایط کاری خود، بایستی نوع مناسب این محصول را برگزینید. در ادامه این مقاله راهنمای خریداری عینک ایمنی شما را با این نکات حائز اهمیت آشنا میکنیم:

شرایط کاری: شما در ابتدا باید محیط کاری خود را در نظر بگیرید، در محیط کاری خود با چه خطراتی مواجه هستید؟ با چه نوع موادی کار میکنید؟ برای مثال افرادی که در زمینه جوشکاری کار میکنند باید از عینک جوشکاری بهره ببرند.

جنس بدنه: عینک های ایمنی با جنس های مختلف فایبرگلاس، چوب، فلز و یا پلی استر و غیره طراحی و به بازار ارائه می گردند؛ بنابراین با توجه به اینکه چقدر میخواهید عینکتان مقاوم باشد بایستی به جنس آن توجه کنید.

میدان دید: میدان دیدی که با بهره گیری از عینک ایمنی برای شما فراهم خواهد شد، از سایر نکات قابل توجه در زمان خریداری این محصول می‌باشد. نیاز است بدانید که این پارامتر نیز با در نظر گرفتن محیط شغلی شما تعیین میشود. به عبارتی اگر محیط کاری شما پر از ریسک و خطر است و به میدان دید دقیقی نیازمند هستید، بایستی از انواع محافظ چشمی استفاده کنید.

جنس لنز: جنس لنز عینک ایمنی از نکات حائز اهمیت بعدی است که مورد توجه شما قرار میگیرد. در اغاز نیاز است بدانید که جنس لنز عینک های ایمنی از پلی اورتان، پلی کربنات، آکریلیک و همچنین شیشه طبی میباشند. در نهایت با توجه به زمینه کاری خودتان و مقاومت لنزها، نوع مناسب خود را برگزینید.

رنگ لنز: عینک های ایمنی در لنز رنگ های گوناگونی عرضه میشوند برای این مورد باید میزان نور موجود در محیط کاری خود را در نظر بگیرید.

راحتی در استفاده: در هنگام خرید به وزن عینک و اینکه دسته ها قابل تنظیم باشند توجه نمایید، هر چه عینک سبک تر باشد استفاده از آن نیز راحتر خواهد بود. همچنین در هنگام خریداری عینک به پل بینی نیز توجه کنید که در زمان استفاده مشکلی به وجود نیاورد. لازم است بدانید که بهتر است لنز عینک شما سراسری باشد تا اینکه زوایای کناری چشم های شما را نیز به خوبی تحت پوشش قرار بدهد.

استاندارد عینک ایمنی: یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که باید در نظر بگیرید استاندارد عینک های ایمنی است که در زیر به آن‌ها اشاره کردیم.

  • EN۱۷۲: عینک های ایمنی که از این استاندارد برخوردار میباشند، در مقابل آب مقاوم بوده یا به عبارتی ضدآب هستند.
  • EN۱۶۹: همه عینک هایی که در فعالیت هایی همچون جوشکاری، لحیم کاری و غیره مورد استفاده واقع میشوند، بایستی از این استاندارد برخوردار باشند.
  • EN۱۷۰: عینک های مقاوم در برابر اشعه UV از این استاندارد برخوردار میباشند.

در این مقاله توضیحاتی درباره عینک های ایمنی برای شما شرح دادیم، سایت کارما سیفتی در این زمینه مشغول به کار می‌باشد و میتواند کمک های زیادی را به شما ا ارائه دهد. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

عینک ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *