دسته‌بندی نشده

رنگ‌بندی کلاه ایمنی بر چه اساسی است؟

 

رنگ‌بندی کلاه ایمنی بر چه اساسی است؟

 برای انجام دادن هر کاری، در اول کار باید به فکر امنیت خودمان باشیم. در هر کاری نکات و ابزاری تهیه شده‌اند که ایمنی ما را تأمین کنند. کلاه ایمنی هم یکی از این ابزارها است. برای حفظ امنیت در محیط‌های کاری استفاده می‌شود.

بسته به نوع کاری که می‌کنیم، کلاه ایمنی از جمجمه و سرما محافظت می‌کند. با استفاده از کلاه ایمنی از برخورد اجسام سنگین به سر و از پی‌ آمدن حوادث خطرناک جلوگیری می‌کنیم. هیچ‌گاه شعار اول ایمنی بعد کار را فراموش نکنید. کلاه ایمنی هم بر اساس این شعار در حفظ جان شما نقش دارد. شاید برای شما سؤال پیش بیاید که دلیل رنگ آمیزی کلاه ایمنی چیست؟

 اگر بخواهیم برای این سؤال جوابی قانع کننده بگوییم باید گفت تعیین کاربرد هر کلاه برای هر شخص در محیط کاری مختلف با توجه به وظیفه که دارد برای تشخیص آن مناسب است؛ یعنی هر فرد با توجه به کاری که در کارگاه‌ها می‌کند. با توجه به رنگ کلاه آن را مورد استفاده قرار می‌دهد. این رنگ نماد یک استاندارد جهانی است که امکان دارد متغیر باشد.

اگر برای هر کلاه ایمنی رنگی را تعیین کنیم می‌توانیم در هر محیط کار این زمین را ایجاد کنید. برقراری نظم در محیط‌های شلوغ عمرانی یا صنعتی با تخصص‌های مختلف با توجه به رنگ کلاه امکان پذیر است.

 برای مثال اگر در یک پروژه ساختمان سازی باشیم به آسانی می‌توانیم مهندس، بازدیدکننده، کارگر و … را از هم تفکیک کنیم. OSHA نوع کلاه هر یک از مشاغل را با توجه به امنیت هر کار تعیین کرده است؛ اما همین سازمان در رنگ کلاه قراردادی را تعیین می‌کند. چون رنگ کلاه ایمنی به صورت کاملاً توافق تعیین می‌شود.

انواع کلاه ایمنی بر اساس کاربرد

کلاه ایمنی سخت که به آن در اصطلاح انگلیسی hard hat گفته می‌شود. دارای جنس و رنگ‌بندی متفاوت است. مثل کارگران معدن‌های زیرزمینی که به کلاه مقاوم‌تری نیاز دارند. کلاهی که جای نصب چراغ قوه داشته باشد تا بتوانند با استفاده از آن در مقابل ریزش‌های زیر زمینی محافظ شوند. این‌گونه کارشان را با حداقل خطر انجام می‌دهند. کسانی که در پروژه‌های برق‌کاری هستند باید از کلاه‌هایی با عایق الکتریسیته استفاده کنند.

 کلاه ایمنی را از نظر نوع کاربری که دارد نیز تقسیم بندی می‌کنیم:

  • کلاه ایمنی مهندسی
  • کلاه کار اسپرت
  • کلاه ایمنی کارگری
  • کلاه آتش‌نشانی
  • کلاه کار برق‌کاری
  • کلاه کار ساده یا عمومی
  • کلاه کار مشاغل صنعتی

رنگ‌بندی کلاه ایمنی

 رنگ‌ها همیشه در هر کاری مفهوم خاصی را به کاربران نشان می‌دهند. کلاه ایمنی هم با رنگ‌های متفاوت در بازار عرضه می‌شود. حالا به این می‌پردازیم که هر رنگ چه نشانه‌ای دارد:

کلاه ایمنی سفید رنگ: کلاه سفید رنگ معمولاً برای مدیران یک پروژه استفاده می‌شود. کسانی که سطوح بالا کار را بر عهده دارند مثل کارشناسان مدیران مهندسین و…

🟨 کلاه ایمنی زرد رنگ: کلاه زرد رنگ برای قشر کارگر در پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. در واقع پرکاربردترین رنگ کلاه ایمنی است که مهندسان و کارگران را از یکدیگر تفکیک می‌کند.

🟥 کلاه ایمنی قرمز رنگ: با دیدن رنگ قرمز یاد آتش می‌افتیم. کلاه قرمز رنگ برای نیروهای آتش‌نشانی به کار می‌رود. نیروی اطفاء حریق و همه کسانی که با آتش سروکار دارند از کلاه ایمنی قرمز رنگ استفاده می‌کنند.

🟩 کلاه ایمنی سبز رنگ: خدمات فنی و کسانی که مسئول ایمنی در کار هستند از کلاه ایمنی سبز رنگ استفاده می‌کنند.

🟦 کلاه ایمنی آبی رنگ: اگر کسی بخواهد وسیله‌ای را در محیط کاری تعمیر کند از کلاه ایمنی آبی رنگ استفاده می‌کنند. این رنگ برای اپراتورهای فنی و تعمیراتی در هر ارگان استفاده می‌شود.

🟫 کلاه ایمنی قهوه ای رنگ: کلاه قهوه‌ای رنگ برای جوشکاران و کسانی که در حرارت بالا کار می‌کنند کاربرد دارد.

کلاه ایمنی خاکستری رنگ: اگر میهمان و بازدید کننده‌ای بخواهد پروژه را مورد بررسی قرار دهد، از کلاه خاکستری استفاده می‌کند.

 قوانین و قراردادهایی که بین ارگان‌های مختلف وجود دارد باعث شده هر کلاه ایمنی رنگ خاصی داشته باشد؛ یعنی امکان دارد رنگ هر کلاه با توجه به نوع و سختی کار و با توجه به مسئول داخلی کارگاه تغییر پیدا کند؛ اما اگر در محیط کار آگاهی قوانین جهت رنگ‌بندی کلاه ایمنی وجود نداشته باشد باید بر اساس قرارداد جهانی، این رنگ‌بندی رعایت شود.

رنگ کلاه ایمنی معدن

 کار در معدن جزو سخت‌ترین کارهای دنیا است. افرادی که در این زمینه کار می‌کنند باید اهمیت زیادی به جان خودشان بدهند. کلاه ایمنی معدن کاران با توجه به سختی کاری که متقبل می‌شوند، سفید رنگ است. کلاه ایمنی معدن باید از جنس pvc باشد تا بتواند کاملاً از جمجمه و سر معدن کاران محافظت کند. مهم‌ترین خطری که معدن کار آن را تهدید می‌کند، ریزش سنگ سقف و دیواره‌های معدن است. از این رو جنس این کلاه ایمنی سفید رنگ از pvc درجه یک است. این جنس بسیار مقاوم است و در برابر مواد شیمیایی قدرتمند عمل می‌کند. pvc باعث می‌شود که سر و جمجمه کارگران از حرارت و مواد شیمیایی در امان باشد. کلاه ایمنی معدن از نظر ضخامت قابل توجه است بر عکس این ضخامت زیاد وزن کاملاً سبکی دارد و برای کار در معدن مناسب است.

 ایمنی و احتیاط لازمه هر کاری است. ما باید بتوانیم از خودمان مراقبت کنیم تا کار را به بهترین نفت و بدون خطر ارائه بدهیم. کلاه ایمنی یک وسیله با اهمیت در محیط کار‌ها و کارگاه‌های مختلف است.

کلاه ایمنی با محافظت از قسمت سر باعث می‌شود که امنیت فرد در هر کار به حداقل برسد؛ اما برای استفاده از کلاه ایمنی باید با رنگ‌بندی هر کلاه آشنا باشیم. باید بدانیم هر رنگ مخصوص چه کاری تهیه شده است.

البته این مورد هم حائز اهمیت است؛ که موارد و قوانین رنگ‌بندی که در مقاله فوق گفته شد، قوانین رنگ‌بندی بر اساس قرارداد جهانی است. امکان دارد در یک کارگاه این قوانین با تغییراتی همراه باشد. پس قبل از هرکاری این رنگ‌ها را با توجه به نوع کارتان بشناسید و برای حفظ امنیت جان تان از آنها استفاده کنید.

 همیشه حفظ امنیت مهم ترین بخش یک کار است. با رنگ‌بندی این گلاه ها شما به یک نظم جامع می‌رسید و می‌توانید امنیت خودتان را در سطوح مختلف ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *