دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره گوشی‌های صنعتی + اهمیت استفاده از گوشی‌های ایمنی

گوشی‌های صنعتی

همه چیز درباره گوشی‌های صنعتی + اهمیت استفاده از گوشی‌های ایمنی

گوشی‌ ایمنی یکی از ابزاربرای محافظ گوش در صنایع مختلف است که از آسیب رسیدن به سیستم شنوایی فرد جلوگیری می‌کند. کارکنانی که محیط‌هایی پر خطر دارند با استفاده از این ابزار می‌توانند تا حدودی صدا را کاهش داده و از آسیب دیدن گوش‌های خود جلوگیری کنید. گوشی‌های ایمنی از مدل‌های مختلفی طراحی‌شده‌اند که هر یک از آن‌ها برای محیطی خاص می‌باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با عینک‌های صنعتی و اهمیت استفاده از آن‌ها آشنا کنیم. به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

گوشی‌های ایمنی چیست و چه کاربردی دارند؟

گوشی‌های ایمنی به عنوان یکی از ابزارهای ایمنی در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. محیط برخی از مشاغل به گونه ای هست که امکان آسیب رسیدن به سیستم شنوایی کارکنان وجود دارد. چنین آلودگی‌های صوتی در محیط می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر را برای فرد به وجود آورد. به این ترتیب با استفاده از این گوشی‌های ایمنی به راحتی می‌توانید صدای محیط را تا حدودی کاهش دهید.

سروصدای پیش از حد، بخش جدا نشدنی از محیط کار برخی از مشاغل به حساب می‌آید. در چنین شرایطی اولین و مهم‌ترین کار برای حفظ ایمنی و سلامت کارکنان استفاده از تجهیزان ایمنی است.

در صنایع بزرگ مشاغل پر خطر، خرید گوشی ایمنی یکی از مهم‌ترین اقلام به حساب می‌آید. با خرید این وسیله می‌توانید از خسارت‌های احتمالی و آسیب‌های جسمی جلوگیری کنید. همچنین با خریداری این وسیله می‌تواند تأثیرات مثبتی را روی کنترل ذهن، اعصاب و روان فرد بگذارد و از آسیب رسیدن به سلامت روانی فرد جلوگیری کند.

معرفی انواع گوشی‌های ایمنی

گوشی‌های صنعتی با توجه به کاربردشان به شکل‌های متفاوتی طراحی و تولید شده‌اند. این وسیله که جهت ایمن سازی سلامت شنوایی ساخته شده است با انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود. در ادامه به معرفی رایج‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

گوشی‌های صنعتی
  • گوشی‌های صداگیر یا ایرپلاگ

این دسته از گوشی‌های ایمنی کم حجم و ارزان هستند. ایرپلاگ ها معمولاً داخل گوش قرار گرفته و از موادی همچون لاستیک، اسفنج وینیل، اسفنج فایبر گلاس و پلاستیک تولید می‌شوند. گوشی‌های صداگیر قابلیت تغییر شکل را دارند و با وجود انعطاف پذیری بالا می‌توانید متناسب با سایز گوش خود از آن استفاده نمایید. در برخی از فعالیت‌های نظامی و جنگی هم به کار گرفته می‌شود.

  • گوشی صداگیر ایر ماف (Ear muff)

گوشی‌های ایرماف شباهت بسیاری به هدفون دارند. گوشی‌های صداگیر ایرماف می‌تواند 15 الی 30 دسی بل از صدای اطراف را کاهش دهد. این نوع ایرماف ها به خاطر عدم تماس با مجرای داخلی گوش، آسیب‌های کمتری را به سلامت گوش شما وارد می‌کند. از مزایای Ear Muff می‌توان به گرم نگه داشتن گوش‌ها در هوای سرد اشاره کرد. مهم‌ترین نقطه قوت این وسیله این است که بر روی گوش قرار می‌گیرد. سایر ایرپلاگ ها به خاطر تماس با مجرای داخلی یا خارجی گوش برای افرادی که بیماری‌های عفونتی گوش یا ترشح‌های بسیار دارند به هیچ عنوان مناسب نیست.

  • گوشی صداگیر الکتریکی

 این نوع از ایرپلاگ برای کاهش صداهای بیش از حد مجاز طراحی شده‌اند. از گوشی صداگیر الکتریکی وقتی استفاده می‌شود که صدای موجود در محیط برای سلامتی انسان پرخطر باشد؛ بنابراین استفاده از این گوشی محافظ به شما پیشنهاد می‌شود. نحوه عملکرد گوشی‌های الکتریکی به این شکل هست که صدا به طور موقت قطع شده و صدای محیط پس از مدتی کاهش پیدا می‌کند. ممکن است شرایط کاری و محیطی که در آن قرار دارید به‌گونه‌ای باشد که صدا به صورت ناگهانی زیاد شود. در چنین شرایطی محافظ شنوایی الکتریکی می‌تواند صدای اطراف را حدود 19 الی 31 دسی بل کاهش دهد. همچنین این گوشی ایمنی از بهترین تجهیزات ایمنی در محیط های بسیار شلوغ به حساب می‌آید.

  • ایرپلاگ پلیمری

 جنس این گوش‌گیرها از ماده TPE بوده و از مقاومت بالای در برابر حرارت برخوردار است. این گوشی صداگیر از خاصیت کشسانی برخوردار است و با کمی فشار می‌توانید شکل آن را تغییر دهید. این خاصیت موجب می‌شود تا گوش‌های شخص هنگام استفاده از آن اذیت نشود.

  • ایرپلاگ مطالعه اسفنجی

جنس این گوش‌گیرها از اسفنج‌های بهداشتی است و که به خاطر جنس نرم و فشرده‌ای که دارد آسیبی به گوش وارد نمی‌کند. گوشی ایمنی اسفنجی به شکل یک مخروط و استوانه است که سطحی صاف و یکنواخت دارد. از قابلیت‌های این وسیله می‌توان به مقدار کاهش صدای 33 دسی بلی اشاره کرد که بیشترین مقدار را بین سایر ایرپلاگ ها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *