دسته‌بندی نشده

همه‌چیز درباره لنز عینک ایمنی

لنز عینک ایمنی

لنز عینک ایمنی

شما می‌توانید با شناخت و استفاده از انواع لنز عینک‌های ایمنی از چشمان خود در برابر نور زیاد و آسیب‌های مختلف محافظت کنید. هنگام کار کردن شما باید از تجهیزات ایمنی استفاده نمایید تا در حین کار به خودتان آسیب نرسانید. افرادی که در زمینه‌ای مشغول به کار هستند و ممکن است به چشمان خود آسیب برسانند می‌بایست از عینک‌های ایمنی و لنزهای آن استفاده کنند. رعایت ایمنی و استفاده از تجهیزات حفاظتی هنگام کار بسیار واجب می‌باشد و اولین مرحله برای شروع هر فعالیتی است. شما با شناخت کافی از این دستگاه می‌توانید سلامتی خود را تضمین کنید.

انواع لنز برای عینک‌ ایمنی

قبل از هر چیزی برای استفاده از عینک‌های ایمنی می‌بایست به نوع لنز آن توجه داشته باشید. برخی از لنزهای عینک‌های ایمنی معمولاً شفاف و برخی دیگر رنگی هستند. لازم به ذکر است بعضی از لنزها از مقاومت بالایی برخوردارند و تخصص بیشتری در ساخت آن به کار رفته است؛ بنابراین در بازار انواع مختلفی از لنز عینک ایمنی عرضه شده است که هرکدام از مزایای مختلفی برخوردار هستند. لنز عینک‌ها دارای 6 نوع مهم می‌باشند که شامل:

  • لنز شفاف و بی‌رنگ
  • لنز قطبی
  • لنز کهربایی
  • لنز آبی
  • لنز آینه‌ای
  • لنز سبز

لنز شفاف و بی‌رنگ

لنزهای شفاف جزء آن دسته از لنزهایی می‌باشند که برای بیشتر عینک‌های ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع لنز از موادی همچون پلی کربنات ساخته‌شده است که مقاومت لنز را بالا برده است و از قیمت مناسبی برخوردار است. لنزهای شفاف در دو نوع: uv400 و ساده ساخته و عرضه می‌شود. مهم‌ترین مزیت این لنزها عدم کاهش دید کاربر می‌باشد. عینک‌های ایمنی که از لنزهای شفاف برخوردار هستند معمولاً در کارهای عمومی و حفاظت در برابر پاشش و برخورد مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است عینک دارای لنز شفاف در برابر پرتوها، لیزر، نور بسیار زیاد، جرقه و جوش مقاوم نمی‌باشد.

لنز قطبی

لنزهای قطبی معمولاً برای کسر کردن اشعه‌های خورشیدی، عدم کاهش دید در فضاهای مرطوب و برفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربری که از عینک دارای لنز قطبی استفاده می‌کند ممکن است در حین استفاده دچار مشکل در تشخیص رنگ‌های طبیعی شود. لنزهای قطبی معمولاً در محیط روشن و در معرض تابش شدید خورشید بسیار مقاوم و مناسب می‌باشد که موجب می‌شود چشم ما دچار آسیب‌دیدگی نشود. لازم به ذکر است یکی دیگر از نامه‌ای معروف این لنز پلاریزه آفتابی است.

لنز کهربایی

لنزهای کهربایی معمولاً مناسب کار در محیطی با نور کم می‌باشد؛ زیرا رنگ لنزهای کهربایی است که از درخشش دید کسر می‌کند. لنزهای کهربایی دارای مزایای بسیاری هستند از جمله: کار طولانی با صفحات نمایشگر، مطالعه و … می‌باشد. همین امر موجب شده است تا مورد استفاده افراد بیشتری قرار بگیرد. این لنز در کنار مزایای خود معایبی را نیز دارد. یکی از مهم‌ترین معایب این وسیله نداشتن مقاومت و پایداری در برابر خطرات و آسیب‌دیدگی‌های فیزیکی می‌باشد.

لنزهای آبی

از لنزهای آبی در محیطی استفاده می‌کنند که از غلظت بالای بخار سدیم و یا روشنایی زرد برخوردار باشد. به این ترتیب عینک‌هایی که دارای لنز آبی می‌باشند در کارخانه‌های مواد غذایی یا صنایع مختلف در این حوزه استفاده می‌شود. لازم به ذکر است لنزهای آبی برخلاف لنزهای کهربایی در برابر استفاده زیاد از صفحه نمایشگر مقاوم نمی‌باشد؛ بنابراین از استفاده این لنز در برابر صفحه نمایشگر به شدت خودداری کنید.

لنز آینه‌ای

لنزهای آینه‌ای موظف‌اند که تابش‌های آفتابی و اشعه‌های خطرناک را کاهش دهد تا به چشم کاربر آسیب نرساند. لنزهای آینه‌ای معمولاً در محیط‌های مرطوب، ماسه‌ای و برفی کاربرد بیشتری دارد. به این ترتیب استفاده از این نوع لنز در چنین سفرهایی نقش بسزایی دارد. این نوع لنز از مقاومت و ضد خش بودن چشمگیری برخوردار است که جزء مهم‌ترین مزایای آن می‌باشد.

لنز سبز

عینک‌های ایمنی که دارای لنز سبز می‌باشند تقریباً تاریک‌ترین عینک رنگی هستند. این نوع لنز برای جلوگیری از ورود اشعه مادون قرمز و تابش الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید این تشعشعات قابل دید چشم انسان نمی‌باشند؛ اما قادر به آسیب رساندن به چشم ما هستند. عینک‌هایی که دارای لنز سبز هستند در کارهایی همچون جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از افراد که از لنزهای سبز استفاده می‌کنند شامل کسانی می‌شود که با ماشین‌های تولید اشعه مادون قرمز سروکار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *